SLC10100TE | 1
Get your Special Pricing!
Log In / Create an Account for the LOWEST PRICING on our most Popular Brands!
Web Price:
Availability: This product is currently available to purchase
Contact us for price breaks on large quantities!
Ship to Estimates
Are you from Chicago?
Yes / No
This item ships to
Change
Cancel
*shipping cost are estimated until you complete your order
Special Notes
The product is not cancelable or returnable unless found defective
Speak With a Technical Expert
Image for Technical Expert
Documents: SLC10100TE
SLC10100TE | 1" PVC Spring-Loaded Y-Check Valve w/EPDM seal, threaded end connections | Hayward
Brand: HaywardSKU: SLC10100TE
Hayward | SLC10100TE
The photo is for representation purposes only and may not be a photo of product being purchased.
Search products similar to SLC10100TE
Overview Details for SLC10100TE
1" PVC Spring-Loaded Y-Check Valve w/EPDM seal, threaded end connections
• Available in PVC
• Full Flow Design
• Closes with No Back Pressure
• Adjustable – Opens From 2 to 15 PSI
• Easy Maintenance
• Opens in Any Position
Specifications
Item Number SLC10100TE
Brand Hayward
A 5.19 in
B 2.00 in
Body Material PVC
C 4.58 in
Category Check Valves
Category Thermoplastic Valves
Class SLC Series Spring Loaded Y-Check Valves
Cv Coefficient 9.0000
Cv Factor 9
D 2.13 in
End Connection Type Threaded
End Connection Threaded
F 1.00 in
K 3.00 in
L 8.97 in
Material PVC
Pipe Size 1 in
Sealing Material EPDM
Seals EPDM
Series SLC Series Spring Loaded Y Check Valves
Size 1"