3RT20453XJ400LA2 | CONTACTOR F.RAIL.AC3:37KW.1NO+1NC.72VDC | Siemens Electrical
Get your Special Pricing!
Log In / Create an Account for the LOWEST PRICING on our most Popular Brands!
Web Price:
Availability: This product is currently available to purchase
Contact us for price breaks on large quantities!
Ship to Estimates
Are you from Chicago?
Yes / No
This item ships to
Change
Cancel
*shipping cost are estimated until you complete your order
Speak With a Technical Expert
Image for Technical Expert
Documents: 3RT20453XJ400LA2
CONTACT. F.RAIL.AC3: 37KW/400V. 1NO+1NC. 72VDC. 0.7...1.25*US. 3-POLE. 3NO. SIZE: S3. INTEGRATED VARISTOR. SPRING-TYPE TERMINALS
Brand: Siemens ElectricalSKU: 3RT20453XJ400LA2
Siemens Electrical | 3RT20453XJ400LA2
The photo is for representation purposes only and may not be a photo of product being purchased.
Search products similar to 3RT20453XJ400LA2
Overview Details for 3RT20453XJ400LA2
Specifications
Item Number 3RT20453XJ400LA2
Brand Siemens Electrical
Modular version TRUE
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 1
Number of auxiliary contacts as normally open contact 1
Number of main contacts as normally open contact 3
Rated control supply voltage Us at DC 72 V
Rated operation current Ie at AC-1; 400 V 125 A
Rated operation current Ie at AC-3; 400 V 80 A
Rated operation current Ie at AC-4; 400 V 66 A
Rated operation power at AC-3; 400 V 37 kW
Rated operation power at AC-4; 400 V 37 kW