SS-125-N-S-10.8C/PA24-27-FS-WS | 1.25
Get your Special Pricing!
Log In / Create an Account for the LOWEST PRICING on our most Popular Brands!
Web Price:
Availability: This product is currently available to purchase
Contact us for price breaks on large quantities!
Ship to Estimates
Are you from Chicago?
Yes / No
This item ships to
Change
Cancel
*shipping cost are estimated until you complete your order
Special Notes
The product is not cancelable or returnable unless found defective
Speak With a Technical Expert
Image for Technical Expert
Documents: SS-125-N-S-10.8C/PA24-27-FS-WS
SS-125-N-S-10.8C/PA24-27-FS-WS | 1.25" NPT | 10.76 GPM Pressure Independent Control Valve | S Cartridge | Normally Closed | Linear Actuator | 24 VAC Floating;On/Off | Fail Closed | with Weather Shield | Bray
1.25" NPT | 10.76 GPM Pressure Independent Control Valve | S Cartridge | Normally Closed | Linear Actuator | 24 VAC Floating;On/Off | Fail Closed | with Weather Shield
Brand: BraySKU: SS-125-N-S-10.8C/PA24-27-FS-WS
Bray | SS-125-N-S-10.8C/PA24-27-FS-WS
The photo is for representation purposes only and may not be a photo of product being purchased.
Search products similar to SS-125-N-S-10.8C/PA24-27-FS-WS
Overview Details for SS-125-N-S-10.8C/PA24-27-FS-WS
Specifications
Product
SS-125-N-S-10.8C/PA24-27-FS-WS
Valve Size
1-1/4"
2-Way / 3-Way
2-Way
Valve Product Type
PIC Valve
Valve Position
Normally Closed
Valve End Connection
NPT Threaded
GPM
10.76
Minimum Pressure Differential
3.2
Actuator Control Signal
On/Off;Floating
Actuator Action
Fail Safe
Fail Position
Fail Closed
Actuator Power Supply
24 VAC
Actuator Conduit Connection
None - 4 Wire 18 AWG Cable 1 Meter Long